TV Zabrze


Kompleksowa pomoc dla chorych na SM

Około trzech tysięcy pacjentów rocznie ma przyjmować otwarte we wrześniu w Zabrzu Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Stwardnienia Rozsianego. To pierwszy taki ośrodek w Polsce. Jego stworzenie kosztowało pond 12 mln zł.

Centrum powstało w strukturach Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko. W budynku o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych przygotowano m.in. pomieszczenia do rehabilitacji ze sprzętem wykorzystującym technologię wirtualnej rzeczywistości oraz kompleksowe sale wlewów do podawania leków. Pacjenci mogą tu liczyć na kompleksową diagnostykę, a w razie potrzeby również na całodobową hospitalizację. Przygotowano też pokazowe mieszkanie dla chorych z SM, wyposażone m.in. w okrągłe stoły, łazienkę z odpowiednimi uchwytami, zabezpieczające przed upadkiem łóżko w sypialni. Centrum pod względem organizacji wzorowane jest na tzw. centrach doskonałości, działających z powodzeniem np. w Stanach Zjednoczonych czy krajach Europy Zachodniej.

- Jest tutaj wszystko, co pacjent ze stwardnieniem rozsianym powinien otrzymać w jednym ośrodku - podkreśla prof. Monika Adamczyk-Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Koszt inwestycji, która uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wyniósł ponad 12,2 mln zł.

- Gratuluję pomysłu i zwieńczenia go tak wspaniałym efektem. Pacjenci będą tu korzystać z najnowocześniejszych terapii w wyjątkowo przyjaznych warunkach – zwraca uwagę prof. Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreśla, że nowy ośrodek zapewni kompleksową diagnostykę, ale też dostęp do różnych specjalistów, gdyż leczenie SM wymaga wielospecjalistycznego podejścia. Dlatego w budynku znalazły się także poradnie specjalistyczne, m.in. kardiologiczna, internistyczna, nefrologiczna, a także fizjoterapeutyczna i psychologiczna.

- Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym są grupą, która, dzięki postępowi, jaki się w ostatnich latach dokonał w leczeniu, odzyskuje możliwość normalnego funkcjonowania. Wymaga to specjalistycznej opieki i kontrolowania, aby te efekty leczenia utrzymać – mówi prof. Tomasz Szczepański.

Powstanie Centrum umożliwi rozwój nawiązanej w 2018 r. współpracy naukowo-badawczej i klinicznej między naukowcami ze Śląska oraz Uniwersytetu Medycznego w austriackim Innsbrucku, specjalizującymi się w leczeniu stwardnienia rozsianego.

- Centrum w zakresie technologicznym i infrastrukturalnym jest pierwszym w Polsce przykładem, że tak musimy systemowo działać - podsumowuje prof. Bartosz Karaszewski, konsultant krajowy ds. neurologii.

GOR

Co to za choroba?

Stwardnienie rozsiane to stale postępująca choroba układu nerwowego, która może prowadzić do niepełnosprawności. W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ponad 50 tys. osób. Są to przede wszystkim kobiety, które zapadają na SM średnio trzy razy częściej niż mężczyźni.Średnio w roku notowanych jest od 2,5 do 3 tys. nowych rozpoznań. SMjest już chorobą młodych dorosłych, a nie seniorów. Pierwsze objawy mogą pojawić się między 20. a 40. rokiem życia.Kluczowe dla jak najdłuższego zachowania sprawności jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Specjaliści szacują, że od zdiagnozowania choroby do momentu rozpoczęcia leczenia powinno upłynąć nie więcej niż około 3 miesięcy.