Zabytkowy budynek zajmowany przez administrację Teatru Nowego odzyskał dawny blask
Wypiękniał kolejny obiekt w Kwartale Sztuki
Choć jest niewielki, wrażenie robi ogromne. Przed laty był wykorzystywany przez lekarza Huty Donnersmarcków, teraz mieści administrację Teatru Nowego. W zabrzańskim Kwartale Sztuki wypiękniał kolejny budynek.
– W wygodnych i funkcjonalnych przestrzeniach możemy również gościć przyjezdnych realizatorów. Zakończony remont gwarantuje nam wyższy standard pracy i cieszy oko tych, którzy zawitają do Kwartału Sztuki – podkreśla Beata Dąbrowiecka, po. dyrektora Teatru Nowego w Zabrzu, którego administracja od lat 60. XX wieku mieści się w wyremontowanym właśnie budynku. Swój gabinet miał tu również Wacław Kozioł - pierwszy dyrektor zabrzańskiej sceny.
W ramach robót m.in. powstały nowe przewody wentylacyjne i zabezpieczenia ppoż, wykonano remont konserwatorski zabytkowych drzwi, schodów, elewacji oraz posadzki holu, wzniesiono nowe ściany działowe, wzmocniono konstrukcję więźby dachowej, zamontowano platformę dla osób niepełnosprawnych, wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną. Na trwający półtora roku remont miasto przeznaczyło prawie 3 mln zł.
- Remont kolejnego budynku w Kwartale Sztuki zakończony – uśmiecha się prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. - To następna nieruchomość w tym rejonie, której przywróciliśmy dawny blask – dodaje.
Przypomnijmy, że w ostatnich latach gruntowny remont przeszła zabytkowa siedziba Teatru Nowego, do której dobudowany został nowy segment mieszczący m.in. garderoby aktorów i pomieszczenia techniczne. Aktorzy i widzowie zyskali również scenę kameralną. Do położonego w Kwartale Sztuki dawnego gmachu biblioteki Donnersmarcków przenieśli się artyści Filharmonii Zabrzańskiej. Tuż obok, w wyremontowanym gmachu, funkcjonują Akademia Śląska oraz Radio Silesia. W Kwartale Sztuki otwarto również Centrum Rozwoju Rodziny. Jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców jest z kolei wyremontowany przez miasto wspólnie z CH Platan pobliski plac Teatralny. Jego wizytówką jest podświetlana fontanna.
Warto zwrócić uwagę, że na finiszu jest rewitalizacja położonego tuż obok Parku Hutniczego. Dzięki skutecznie pozyskanym przez miasto funduszom norweskim mieszkańcy będą mieli tu do dyspozycji m.in. wodny plac zabaw, skatepark, boisko, miejsca do grillowania oraz alejki do spacerów. Wartość projektu to prawie 9 mln zł. GOR