Już po raz trzynasty wręczone zostały „Zabrzańskie Ateny”
W podziękowaniu za wkład w rozwój miasta
Prof. Krzysztof Strojek w dziedzinie medycyny oraz firmy Demex, DOM100.EU, Projekt Plus Architekci i KŁOS w dziedzinie gospodarki to tegoroczni laureaci przyznawanych przez prezydent miasta nagród „Zabrzańska Atena”. Pamiątkowe statuetki wręczone zostały już po raz trzynasty.
- Chcieć znaczy móc. Swoimi sukcesami oraz działalnością na rzecz miasta udowadniają to laureaci nagrody „Zabrzańska Atena”. Już po raz trzynasty wyróżniliśmy wybitne osoby i instytucje, które swoją działalnością w sposób szczególny pomnażają potencjał i uczestniczą w rozwoju naszego miasta – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
W tym roku w kategorii Medycyna i Nauka nagrodzony został prof. Krzysztof Strojek, kierownik Wojewódzkiej Poradni dla Chorych na Cukrzycę, konsultant krajowy w tej dziedzinie. W dziedzinie Gospodarka i Przedsiębiorczość nagroda trafiła do Przedsiębiorstwa Górniczego „Demex”. Doceniono w ten sposób ciągły rozwój firmy i jej wkład w zachowanie industrialnego dziedzictwa naszego miasta. Firmę DOM100.EU, która na koncie ma m.in. inwestycje mieszkaniowe w Grzybowicach, uhonorowano za rozwój nowoczesnej gospodarki mieszkaniowej i kreowanie wizerunku Zabrza jako miejsca przyjaznego, z którym warto wiązać życiowe plany. Firma Projekt Plus Architekci doceniona została za udział w wielu wartościowych projektach architektonicznych, które przywracają dawną świetność zabrzańskich obiektów. KŁOS był pierwszą firmą, która ulokowała swą działalność na terenach specjalnej strefy ekonomicznej w Zabrzu. Nagrodzono ją za profesjonalizm w zarządzania firmą rodzinną, a także za umiejętne funkcjonowanie na wymagającym rynku oraz dbałość o jakość i lokalne pochodzenie składników, które używane są do wyrobu produktów.
Podczas gali zorganizowanej 9 marca w Hotelu Diament laureaci odebrali pamiątkowe statuetki zaprojektowane przez prof. Krzysztofa Nitscha. GOR
Z korzyścią dla pacjentów i nauki
Prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii
Czuję się usatysfakcjonowany, ponieważ prowadzę codzienną działalność, zajmuję się pracą, zajmuję się rodziną, ale jednak niestety praca dominuje i miło, że ktoś to zauważył i zostałem nagrodzony tą statuetką. W warunkach polskich to dosyć częste, natomiast na świecie są albo lekarze, albo naukowcy. Mało kto łączy jednocześnie te dwa obszary. My łączymy i myślę, że z korzyścią dla obu dziedzin. Ja uczę jeszcze studentów, więc edukacja to jeszcze jeden obszar mojej działalności.
Docenienie naszej 33-letniej pracy
Zbigniew Barecki, prezes Przedsiębiorstwa Górniczego „Demex”
Cieszymy się z tego. Jest to dla nas bardzo ważna nagroda, chyba najważniejsza w Zabrzu. Stanowi docenienie naszej 33-letniej pracy i działalności firmy. Wiele działań jest niewidocznych na poziomie społeczności Zabrza, bo to działalność produkcyjna, która daje nam przychody. Widoczna jest natomiast ta część zewnętrzna, czyli na przykład zrewitalizowany Szyb Maciej , dbałość o nasze dziedzictwo.
W Zabrzu widzimy duże perspektywy
Jerzy Kulawik, współwłaściciel firmy DOM100.EU
Czuję dumę i radość z tego wyróżnienia. Jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy docenieni. To motywuje do jeszcze cięższej pracy. Jestem z Zabrza, urodziłem się tutaj i widzimy tu duże perspektywy. Obecnie pracujemy nad kolejnymi dużymi projektami. Chcemy je poszerzyć o infrastrukturę, która jest przydatna dla mieszkańców, jak parki, place zabaw, ścieżki rowerowe. Tak, aby mieszkańcom żyło się lepiej.
Motywacja do dalszej ciężkiej pracy
Mariusz Kurzyca i Tomasz Kurzyca, właściciele firmy KŁOS
Ta nagroda to dla nas niesamowite wyróżnienie, zaskoczenie i motywacja do dalszej, ciężkiej pracy. Widzimy, jak przez ostatnich dziesięć lat Zabrze się rozwinęło w różnych obszarach. Strefa ekonomiczna jest już w całości zajęta, nie ma ani jednej wolnej działki. Cały czas Zabrze się bardzo dobrze rozwija.
Przed nami dużo wyzwań
Grzegorz Tkacz i Tomasz Borkowski, właściciele firmy Projekt Plus Architekci
Ta nagroda jest dla nas bardzo nobilitująca. Z jednej strony stanowi wyróżnienie, z drugiej dodaje nam energii do dalszej pracy na co najmniej takim samym poziomie jak dotychczas, jeżeli nie na wyższym. Przed nami dużo wyzwań. Do tej pory udawało nam się wskrzeszać już istniejące obiekty. Naszym wielkim marzeniem jest pozostawienie po sobie nowego obiektu, który wpisywałby się we wszystkie nasze idee.