TV Zabrze

Zabrze to prężny ośrodek akademicki i naukowy


Nauka i gospodarka pod znakiem innowacji


Przed nami okres matur, a to oznacza, że już niebawem młodzi ludzi będą wybierać ścieżkę dalszej edukacji. W akademickiej ofercie Zabrza nie brakuje interesujących, a czasem wręcz unikatowych propozycji. Miasto mocno stawia również na rozwój innowacyjnych kierunków gospodarki.


Uczelnie wyższe, posiadające ciekawą ofertę edukacyjną i naukową, otwierające przed swoimi studentami nowe możliwości, to wizytówki Zabrza – miasta medycyny, turystyki poprzemysłowej, innowacyjnej gospodarki, nauki i kultury. To w naszym mieście funkcjonują też m.in. Śląskie Centrum Chorób Serca, Śląski Park Technologii Medycznych „Kardio-Med Silesia”, Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska czy też Instytut Technologii Paliw i Energii. Dzięki temu w naszym mieście istnieje doskonały klimat do transferu wiedzy, umiejętności i dorobku naukowego pomiędzy uczelniami i ośrodkami naukowymi, a podmiotami rynkowymi. Wszystko to sprawia, że Zabrze jest jednym z najchętniej wybieranych przez młodych ludzi ośrodków akademickich w naszym regionie.

Niezwykle bogata jest również lista oferowanych kierunków. Warto zwrócić uwagę, że na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej już dwa lata temu uruchomiono kierunek Cognitive Technologies. Są to studia magisterskie w języku angielskim. Cieszą się dużym zainteresowaniem,

głównie studentów zagranicznych. Obecnie powstał podobny kierunek na pierwszym stopniu, czyli licencjackim. To studia w języku polskim, rozszerzone o poznawanie tajników funkcjonowania i wykorzystania mediów społecznościowych w gospodarce oraz życiu społecznym i politycznym.

– Zakres studiów to nie tylko nowoczesna technologia, gdyż odnosi się on między innymi również do filozofii umysłu, neuropsychologii, logiki, sztuki argumentacji, ale także etyki, interakcji człowieka z maszyną oraz mediów społecznościowych. I nie chodzi tylko o to, w jaki sposób je obsługiwać, ale przede wszystkim jak dobrać treści, żeby trafić do odbiorcy z właściwym przekazem i wywołać zaplanowaną reakcję, jak wyprzedzić konkurencję, jak utrzymać uwagę audytorium itd. Sztuczną inteligencję warto poznawać i zgłębiać. Można to uczynić, wybierając studia w Zabrzu – zachęca prof. Aleksandra Kuzior z Wydziału Organizacji i Zarządzania.

Obecność w Zabrzu Politechniki

Śląskiej to również Inżynieria Biomedyczna, czyli pierwszy i do tej pory jedyny taki wydział w Polsce. Docenił to globalny koncern Philips, który nasze miasto wybrał na realizację projektu dotyczącego stworzenia Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia. To jedna z kluczowych i najważniejszych inwestycji tego typu w Europie Środkowo- Wschodniej, której wartość sięga 110 mln zł.

Zabrze jest kolebką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To w Rokitnicy powstał w 1948 r. jego pierwszy – i do 1971 r. jedyny – wydział. Uczelnia rozwija wciąż swą bazę dydaktyczną. Wizytówką Wydziału jest niezwykle malowniczy kampus w Rokitnicy. Zajęcia prowadzone są także w budynku przy placu Traugutta, a od kilku lat również w przygotowanym przy placu Dworcowym Centrum Symulacji Medycznej. Studenci doskonalą tu swoje umiejętności w warunkach identycznych, jak w prawdziwym szpitalu, gabinecie dentystycznym czy na miejscu wypadku. Akademicka oferta Zabrza to również Akademia Śląska (wcześniej Wyższa Szkoła Techniczna). W naszym mieście funkcjonuje Wydział Nauk Medycznych tej uczelni. 

Wszystko to sprawia, że właśnie w Zabrzu spotkało się ostatnio prawie 170 przedstawicieli medycznych start-upów z całego kraju podczas 30. MedTech Meetup. - To cykl wydarzeń, którego ideą jest budowanie społeczności na styku biznesu oraz nauki w zakresie start-upów opartych o innowacyjne technologie w obszarach m.in. zdrowia i medycyny. Do tej pory realizowane przez nas w ramach koncepcji „Zabrzańskiej Doliny Medycznej” spotkania zgromadziły już ponad 1,5 tysiąca uczestników i ponad stu prelegentów – podsumowuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. GOR