TV Zabrze

Otwarcie centrów przesiadkowych to tylko niektóre z projektów w ramach rozwoju komunikacji publicznej


Z myślą o pasażerach


Dopiero co do użytku zostały oddane centra przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia, a już na pasażerów komunikacji publicznej czekają kolejne dobre wiadomości. Trwają bowiem rozmowy z PKP zmierzające do utworzenia obok obiektu otwartego w lutym przy ul. Goethego nowego dworca kolejowego.


- Od kilku miesięcy prowadzimy rozmowy z PKP i podejmujemy działania zmierzające do utworzenia nowego dworca kolejowego obok centrum przesiadkowego przy ulicy Goethego. Jego poczekalnie, ogród na dachu oraz parking wielopoziomowy ze strefą kiss&ride wybudowaliśmy tak, by służył również podróżującym koleją – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. - Obecny obiekt PKP przy placu Dworcowym, choć niezwykle ciekawy architektonicznie, nie spełnia oczekiwań podróżujących z walizkami czy wózkami. Przede wszystkim jednak sprawia poważne utrudnienia seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. Połączenie dworca PKP z centrum przesiadkowym pozwoli także na uruchomienie więcej niż jednego peronu, co jest rozwiązaniem spójnym z realizowaną przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię koncepcją rozwoju komunikacji kolejowej – dodaje.

Tymczasem trwają prace przy realizacji kolejnego etapu Kolei Metropolitalnej GZM. W efekcie mieszkańcy Zabrza będą mogli wsiąść do pociągu, który zabierze ich prosto na stację Pyrzowice Lotnisko. Wyłonieni już zostali wykonawcy inwestycji polegającej na utworzeniu dwóch przystanków kolejowych na linii Bytom-Zabrze-Gliwice. Pierwszy z nich, Zabrze Północ, znajdować się będzie przy DK88, w miejscu, gdzie zaplanowano kolejne centrum przesiadkowe. To strategiczne miejsce zlokalizowane w rejonie skrzyżowania ulic Mikulczyckiej i Przystankowej. Dzięki temu podróżni będą mieli łatwy dostęp do połączeń kolejowych oraz komunikacji miejskiej, co z pewnością ułatwi im poruszanie się po regionie. Drugim przystankiem będzie Zabrze Maciejów, ulokowany przy ul. Wolności, w okolicach stacji BP. To także dogodna lokalizacja, która umożliwi mieszkańcom szybki dostęp do kolejowych połączeń, bez konieczności długich przejść czy dojazdów. W czerwcu rozpoczną się prace, by inwestycja mogła zostać przekazana mieszkańcom do końca tego roku.

Przypomnijmy, że otwarte w lutym centra przesiadkowe powstały w ramach projektu o wartości prawie 130 mln zł. Wysokość pozyskanego przez miasto unijnego dofinansowania to ponad 95 mln zł. Obiekt przy ul. Goethego to pierwsze w Polsce centrum przesiadkowe z ogrodem na dachu.

- Nad budynkiem nowego centrum znajduje się tzw. dach zielony, z częścią tarasową oraz spacerową. Nasadziliśmy tam 17 drzew i prawie 4000 roślin - tłumaczy Katarzyna Biegun, kierownik robót budowlanych z będącej generalnym wykonawcą Grupy NDI.- Rośliny nawadniane będą przez specjalny system, który będzie pobierał wodę deszczową ze zbiornika retencyjnego zlokalizowanego pod powierzchnią budynku – dodaje. GOR