TV Zabrze

Segregacja się opłaca

Od stycznia odbiorem odpadów komunalnych w Zabrzu będzie się zajmować nowa firma - PreZero Service Południe. Aktualnie w mieście trwa wymiana pojemników na śmieci. Jednocześnie urzędnicy apelują do mieszkańców o właściwą segregację odpadów. W przeciwnym razie miastu grożą kary przekraczające kwotę 4 mln zł.

- W procedurze przetargowej dotyczącej nowego okresu odbioru odpadów złożyły oferty dwa podmioty. Jeden z nich to konsorcjum firm ALBA i FCC Śląsk, a więc firm, które do tej pory zajmowały się odbiorem odpadów na terenie miasta. Tańszą o 13 milionów złotych ofertę złożyła spółka PreZero Service Południe – mówi dr Łukasz Urbańczyk, sekretarz miasta. - W ostatnim czasie Krajowa Izba Odwoławcza wydała orzeczenie potwierdzające, że nasze działania związane z procedurą przetargową były całkowicie poprawne. Dzięki temu mogliśmy wybrać tańszą ofertę. Pozwala to na utrzymanie opłaty za odbiór odpadów na dotychczasowym poziomie – dodaje.

Pod koniec listopada w mieście rozpoczęła się wymiana pojemników na odpady. Kolejnym wyzwaniem stojącym przed Zabrzem jest właściwa segregacja. - Z roku na rok rośnie wskaźnik, jaki miasto musi osiągnąć w zakresie segregacji odpadów. W 2023 roku było to 35 procent. W 2024 roku 45 procent. W 2025 roku ten wskaźnik osiągnie aż 55 procent. Nieosiągnięcie tego wskaźnika oznacza wysokie kary dla miasta. W naszym przypadku to ponad 4 miliony złotych. Tylko zaangażowanie mieszkańców pozwoli na osiągnięcie wymaganego wskaźnika – zwraca uwagę dr Łukasz Urbańczyk. 


Mariola Olichwer, przewodnicząca Komisji Prawa Lokalnego, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz Dialogu Społecznego

Kary grożące nam za brak właściwej segregacji liczone są w milionach złotych Tymczasem koszt jednego placu zabaw to około 120 tysięcy złotych. Można przeliczyć, ile placów zabaw dałoby się za tę kwotę stworzyć. Te pieniądze można przeznaczyć na remonty dróg czy też miejski monitoring.


Wspólnie dbajmy o środowisko

Dr Łukasz Urbańczyk, sekretarz miasta Zabrze

Zachęcamy do segregacji odpadów. Dbajmy wspólnie o środowisko. Każdy właściwie posegregowany worek ze śmieciami poprawia wskaźnik segregacji miasta, co w konsekwencji pozwoli nam zaoszczędzić ponad 4 miliony złotych i spożytkować te pieniądze na inne cele.