TV Zabrze



Książka dobra na zdrowie

Czytanie jest nie tylko dobrą rozrywką. Rozwija też mózg, poprawia zdrowie fizyczne, psychiczne oraz umiejętności radzenie sobie w życiu. Mogli się o tym przekonać uczestnicy konferencji „Na zdrowie… Czytaj!”, zorganizowanej w Śląskim Centrum Chorób Serca przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu.


Tomasz Iwasiów, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, zwraca uwagę, że mózg dziecka rozwija się najbardziej intensywnie w pierwszych trzech latach życia. - Wtedy zwracanie uwagę na czytanie jest niezmiernie ważne. To nie jest jeszcze powszechne, dlatego chcemy o tym mówić – podkreśla Tomasz Iwasiów.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się Michał Rydzewski z Narodowego Centrum Kultury, Grzegorz Majerowicz – członek zarządu Fundacji Powszechnego, profesor Marek Kaczmarzyk – biolog i neurodydaktyk z Uniwersytetu Śląskiego, dr Wanda Matras-Mastalerz - prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego i prof. Jagoda Cieszyńska-Rożek – logopeda i psycholog.

- Nasze mózgi reagują na czytanie jak na bezpośrednie uczestnictwo – mówi prof. Marek Kaczmarzyk. - W momencie, kiedy czytamy i zanurzamy się w świat przedstawiony w książce, to w naszych mózgach dzieje się mniej więcej to, co by się działo, gdybyśmy w tym świecie uczestniczyli – dodaje.

Czytanie książek to nie tylko przyjemność i sposób na rozwój intelektualny, ale także działalność, która może mieć pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne. Badania pokazują, że już sześć minut czytania może obniżyć ciśnienie krwi i poziom hormonu stresu o 68 procent. Regularne zanurzanie się w literaturze wzmacnia pamięć, chroni przed chorobą Alzheimera i spowalnia proces starzenia się mózgu. Co więcej, czytanie może nawet wydłużyć życie o dwa lata!

Konferencja „Na zdrowie… Czytaj!” została zrealizowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Spotkanie zorganizowane zostało w Śląskim Centrum Chorób Serca. - Bardzo się cieszę, że ta konferencja odbywa się u nas. Zajmujemy się całym procesem leczenia i kwestia czytelnictwa dla naszych młodych pacjentów jest niezwykle ważna – mówi prof. Piotr Przybyłowski, dyrektor SCCS. - To są osoby, które czasem przebywają u nas wiele tygodni, czekając na przykład na przeszczep. Czytanie pozwala oderwać się od problemów związanych bezpośrednio ze zdrowiem – dodaje. GOR


Cenna inicjatywa

Marian Rau, przewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Ekologii

Zabrze to miasto, którego wizytówką są zarówno medycyna, jak i kultura. Bardzo się cieszę, że podczas tej konferencji te dwa światy wzajemnie się przenikały i uzupełniały. Gratuluję bibliotece ciekawej inicjatywy, z której skorzystało wiele osób.