TV Zabrze


Muzeum pod skrzydłami województwa

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę intencyjną w sprawie zmiany głównego organizatora Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Ma to pomóc w utrzymaniu jednej z postindustrialnych wizytówek regionu.


Muzeum Górnictwa Węglowego, w skład którego wchodzą m.in. Kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza, jest obecnie współprowadzone. Marszałkowi województwa śląskiego podlega ono w 49 procentach, a w 51 procentach miastu. 

- Muzeum Górnictwa Węglowego jest miejscem szczególnym, przypominającym o korzeniach naszego regionu. Turyści odwiedzający województwo śląskie pierwsze kroki kierują właśnie do Kopalni Guido. W obliczu sytuacji, w jakiej znalazło się Zabrze, chcemy pomóc w prowadzeniu tej niezwykle ważnej instytucji, którą możemy się nie tylko pochwalić, ale z powodzeniem poprzez nią promować region – argumentował podczas listopadowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego marszałek Wojciech Saługa.

Przypomnijmy, że w sierpniu tego roku uchwałę upoważniającą prezydenta miasta do podjęcia działań zmierzających do zmiany organizatorów Muzeum Górnictwa Węglowego przyjęli zabrzańscy radni. - Zmiana głównego organizatora umożliwiłaby zaoszczędzenie kwoty około 12 milionów złotych rocznie, którą Zabrze musiałoby przeznaczyć na dotację z budżetu miejskiego dla Muzeum Górnictwa Węglowego  – zwraca uwagę prezydentka Zabrza Agnieszka Rupniewska. - 

Rozmowy o ostatecznym kształcie porozumienia będą prowadzone w najbliższym czasie. 

Pragnę serdecznie podziękować marszałkowi województwa śląskiego Wojciechowi Sałudze oraz wszystkim radnym, którzy poparli tę decyzję. To wyraz troski o nasze wspólne dziedzictwo, a także gwarancja jego dalszego rozwoju i promocji na arenie krajowej i międzynarodowej – podkreśla Agnieszka Rupniewska. GOR


Optymalne rozwiązanie

Adam Harasimowicz, 

przewodniczący Komisji Finansów i Rozwoju Miasta Rady Miasta

Obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego nierozerwalnie związane są z naszym miastem. Poszukiwaliśmy rozwiązania, które przyniesie  oszczędności i jednocześnie pozwoli na dalszy rozwój instytucji oraz da możliwość korzystania z niej zarówno mieszkańcom, jak i turystom.