Dobiega końca realizacja projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”
Przyjazne i dostępne miasto
Dobiega końca realizacja finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”. O tym, co udało się zrobić, na przestrzeni ostatnich dwóch lat, mówili uczestnicy zorganizowanej w marcu konferencji.
- Projekt trwał dwa lata, ale przygotowania do niego rozpoczęły się już rok wcześniej – zwraca uwagę Małgorzata Giela, sekretarz miasta. - Najważniejsze obszary projektu to przedsiębiorczość, dostępne dla wszystkich przestrzenie dla mieszkańców oraz partycypacja, czyli rozwój instytucjonalny. Ten projekt ma za zadanie integrowanie mieszkańców – dodaje.
Projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju” finansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz budżetu państwa w ramach programu „Rozwój lokalny”. W otwartym naborze do projektu brało udział 255 średnich miast. Ostatecznie umowy na dotacje podpisało 29 z nich – w tym Zabrze. Nasze miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości prawie 3,7 mln euro.
- Pozyskane przez nas środki norweskie pozwoliły na przeprowadzenie kolejnych ważnych projektów. Dzięki rozmowom z mieszkańcami wiemy, jak ważne i pożądane są inwestycje w infrastrukturę rekreacyjną oraz tereny zielone. Zabrzanie mogą korzystać z przygotowanych w ramach projektu pierwszych w mieście tężni solankowych. A już niebawem swoje nowe oblicze zaprezentuje Park Hutniczy, w którym do dyspozycji będą między innymi wodny plac zabaw, skatepark, boisko czy miejsca do grillowania – mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
Fundusze norweskie przeznaczone zostały także na dalszy rozwój systemu start-upów. W ramach projektu organizowane były również wydarzenia dedykowane min. najmłodszym mieszkańcom oraz całym rodzinom. Kilkaset dzieci wzięło udział w zorganizowanych przez Centrum Rozwoju Rodziny półkoloniach. Uczestnicy zwiedzali ciekawe miejsca w Zabrzu, poznawali zawody w miejscu ich faktycznego wykonywania, uczyli się zarządzania i przedsiębiorczości.
- Fantastycznie zorganizowane półkolonie. Wszystko było perfekcyjne. Dzieci są zachwycone i nie mogą się nachwalić. Czujemy radość i wdzięczność za każdy dzień tej wspaniałej przygody. Takich organizatorów i wychowawców nam trzeba – mówią Iwona Machaj i Dariusz Fedro.
„Miasto Przestrzenią Rozwoju” to również szereg przedsięwzięć o charakterze proekologicznym. Sporym zainteresowaniem cieszył się cykl warsztatów prowadzonych przez specjalistów z Politechniki Śląskiej. Ich uczestnicy dowiadywali się min., jak ograniczać powstawanie odpadów i jak właściwie je segregować. Akademia Dziecięco-Młodzieżowa „Jak na studiach” to działanie skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 17 lat. Realizowane było przy współpracy z działającym w Zabrzu Wydziałem Nauk Medycznych Akademii Śląskiej.
Jednym z najważniejszych elementów projektu było przełamywanie barier. Temu służył m.in. dualny turniej piłki nożnej dla dzieci z niepełnosprawnościami. Jego gościem był Marcin Oleksy – zdobywca najpiękniejszej bramki 2022 roku na świecie w plebiscycie FIFA. Turniej poprzedziła konferencja „Dostępność instytucji publicznych i obiektów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami”. Pracownikom Urzędu Miejskiego oraz miejskich jednostek organizacyjnych dedykowany był cykl szkoleń „Dostępność w administracji publicznej”. Udogodnienia dla osób o specjalnych potrzebach pojawiły się w budynku Urzędu Stanu Cywilnego.
Partnerami projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju” są Politechnika Śląska oraz Akademia Śląska. Jego realizację wsparli także doradcy ze Związku Miast Polskich. GOR