TV Zabrze


Dni Otwarte dla przyszłych lekarzy


Na Dni Otwarte zaprosił w maju Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczniowie szkół średnich mogli poznać bliżej ofertę edukacyjną uczelni oraz wziąć udział w interesujących warsztatach i wykładach.


- Jak co roku, uczniowie szkół średnich mogli spotkać się ze studentami i wykładowcami na terenie kampusu w Zabrzu-Rokitnicy. Wydarzenie stało się już tradycją i ważnym punktem w kalendarzu całej społeczności akademickiej wydziału, a jego głównym celem jest wsparcie młodzieży w zakresie świadomego wyboru studiów, a w konsekwencji – przyszłego zawodu lekarza, lekarza dentysty lub ratownika medycznego. W zabytkowych murach kampusu można było przekonać się, jak tradycja łączy się z nowoczesnością, jak nauka wspierana jest przez najnowsze technologie oraz jak funkcjonują nowoczesne centra symulacji medycznych, jak realizowane są zajęcia, na przykład z przedmiotu „Medycyna w polu walki”. Nie zabrakło również wyjątkowych atrakcji, takich jak „eksperymentowanie” w laboratoriach, zwiedzania wirtualnego gabinetu stomatologicznego czy rywalizacji w medycznych planszówkach. Goście mieli okazję porozmawiać ze studentami oraz lekarzami praktykami, którzy z ogromnym zaangażowaniem dzielili się swoimi doświadczeniami, pokazując, że medycyna to nie tylko nauka, ale również odwaga, empatia i pasja. To właśnie te rozmowy – pełne wiedzy, autentyzmu i inspiracji – wielu uczestników Dni Otwartych wskazywało jako najbardziej zapadające w pamięć. Wydarzenie było doskonałą okazją, aby nie tylko poznać naszą uczelnię i jej ofertę edukacyjną, ale przede wszystkim dowiedzieć się, dlaczego warto wybrać Śląski Uniwersytet Medyczny – podkreśla prof. Alicja Grzanka, dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Goście Dni Otwartych wysłuchali m.in. wykładu „Ratownik medyczny – o pasji, która ratuje życie”. Przypomnijmy, że Śląski Uniwersytet Medyczny to pierwsza uczelnia w Polsce, która wprowadziła na kierunku ratownictwo medyczne studia dwustopniowe. Nie kończą się one zatem wraz z uzyskaniem licencjatu, a studenci mogą kontynuować studia, by uzyskać tytuł magistra.

- Zwiększamy w ten sposób kompetencje ratowników medycznych. Będą mogli oni wykonywać zaawansowane procedury i odciążyć lekarzy - tłumaczy prof. Alicja Grzanka.

Organizatorzy odbywających się 22 i 23 maja Dni Otwartych przybliżali tajniki rekrutacji oraz obszary działalności poszczególnych katedr i klinik. W Zakładzie Mikrobiologii i Immunologii odbyły się prozdrowotne warsztaty dla uczniów. Można było zanurzyć się w świecie biologii molekularnej, poznać podstawowe metody diagnostyczne czy też dowiedzieć się, jak chronić się przed kleszczami. GOR