Program artystyczny towarzyszący odsłonięciu figury przygotowały dzieci z Przedszkola nr 28 im. Janoscha Fot. UM Zabrze
Wyjątkowa oprawa obchodów 93. urodzin Janoscha
Tygrysek stanął na placu Wolności
Katowice mają swojego beboka, a we Wrocławiu spotykamy na ulicach krasnale. Zabrze z kolei może się pochwalić Tygryskiem, bohaterem książek Janoscha, którego figura została odsłonięta na placu Wolności w ramach obchodów 93. urodzin pisarza. Wkrótce do Tygryska dołączy jego przyjaciel Miś.
- Jak co roku hucznie świętujemy urodziny Janoscha. Czytamy jego książki, przygotowujemy prace plastyczne – mówi Iwona Oknińska-Skwarek, dyrektor Przedszkola nr 28 im. Janoscha w Zabrzu, którego wychowankowie przygotowali program artystyczny towarzyszący odsłonięciu figury Tygryska.
- Tygrysek jest bardzo fajny. Janoschowi życzymy wszystkiego najlepszego – mówiły z przejęciem przedszkolaki.
Przeniesieniem bohaterów książek Janoscha do przestrzeni miejskiej zajęli się zabrzańscy artyści Tomasz Koclęga i Piotr Proba. - To dzieło rzeźbiarskie jest przeniesieniem w trójwymiar ilustracji z książek Janoscha – mówi Tomasz Koclęga. - Te ilustracje nie są spójne. Nasza praca polegała między innymi na tym, żeby z tych ilustracji wyciągnąć wspólny mianownik i stworzyć postać, która będzie jednoznacznie identyfikowana, a zarazem fajnie zaprezentuje się w mieście – dodaje.
Pamiątkowa fotografia przy Tygrysku Fot. UM Zabrze
- To ważne, by doceniać znanych tak szerokiemu gronu odbiorców zabrzan – podkreśla Piotr Proba.
Rzeźba Tygryska została wykonana w Indiach. W jej odsłonięciu uczestniczyli m.in. prof. Angela Bajorek – autorka jedynej, jak dotąd, biografii Janoscha pt. „Heretyk z familoka” oraz historyk Dariusz Walerjański, który od lat jest przewodnikiem wycieczek śladami Janoscha. - Janosch często wspomina życie na ulicy Piekarskiej, przy której się urodził. Uważał, że to był jego magiczny świat, że nie chodził po tej ulicy, tylko się nad nią unosił. To był jego Janoscholand. To tu narodziło się wszystko to, co potem trafiło na karty jego książek – uśmiecha się Dariusz Walerjański.
Janosch, a właściwie Horst Eckert, urodził się w 1931 r. przy ul. Piekarskiej w Zabrzu – Zaborzu. W wyniku zmian wynikających z wojennej zawieruchy przeniósł się wraz z rodzicami do Niemiec i zamieszkał w Oldenburgu. Szybko okazało się, że ma spore zdolności artystyczne, dzięki którym wydał ponad 300 własnoręcznie ilustrowanych książek dla dzieci, które przetłumaczono na ponad 30 języków świata. W Polsce znany jest także dzięki książce „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, przedstawiającej losy mieszkańców Górnego Śląska w latach 30., 40. i 50. XX wieku. W 2004 r. powieść została przeniesiona na deski Teatru Korez w Katowicach. Obecnie pisarz mieszka w San Miguel na Teneryfie. W 2011 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zabrze.
Maluchy odwiedziły zabrzański ratusz Fot. UM Zabrze
- Od dziś w przestrzeni publicznej naszego miasta możemy cieszyć się obecnością jednego z bohaterów książek Janoscha - Tygryska, znanego między innymi z bajki „Ach, jak cudowna jest Panama”. Gratuluję serdecznie twórcom postaci, a także milusińskim artystom oraz dyrektorom i nauczycielom naszych placówek oświatowych – podsumowuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. GOR