TV Zabrze



Kapsułki zadbają o pracę serca

Pierwsze na Śląsku zabiegi wszczepienia nowego bezelektrodowego stymulatora serca wykonano w listopadzie w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dwa komunikujące się ze sobą kapsułki poprawiają synchronizację stymulacji między przedsionkiem a prawą komorą serca. Dzięki temu terapia bradykardii, czyli zbyt wolnego rytmu serca, jest skuteczniejsza i poprawia jakość życia pacjentów. 

– Bradykardia to stan, który istotnie pogarsza jakość życia. Chory może odczuwać osłabienie, do tego stopnia, że może nie być zdolny do wykonywania dobrze tolerowanego dotąd codziennego wysiłku. Co więcej, arytmia ta niekiedy zagraża życiu, dlatego bezwzględnie wymaga leczenia. Jedną z podstawowych metod terapii bradykardii jest stała stymulacja serca z wykorzystaniem wszczepialnych stymulatorów – wyjaśnia prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Kliniki Kardiologii SUM w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Dwóm pacjentkom ośrodka, z uwagi na wysokie ryzyko infekcji, zamiast tradycyjnego układu do elektroterapii, wyposażonego w elektrody wprowadzane do serca drogą przezżylną, wszczepiono nowoczesne stymulatory bezelektrodowe.

– W przeciwieństwie do tradycyjnych stymulatorów serca, stymulatory bezelektrodowe są wszczepiane bezpośrednio do serca pacjenta za pomocą minimalnie inwazyjnej procedury, która nie wymaga zastosowania i implantacji klasycznych elektrod. To pozwala na uniknięcie najczęstszego rodzaju możliwych powikłań stałej stymulacji serca, związanej właśnie z elektrodami: ich fizycznym uszkodzeniem lub wiążącymi się z ich implantacją infekcjami – mówi dr hab. Mateusz Tajstra, profesor ŚUM.

Zdaniem specjalistów, to olbrzymi przełom w elektroterapii i szansa na uniknięcie powikłań w przyszłości. Zaimplantowany podczas zabiegów w Śląskim Centrum Chorób Serca innowacyjny system do elektroterapii kardiologicznej to pierwszy dwukomorowy bezelektrodowy stymulator serca.

– Nowy system do stymulacji bezelektrodowej to dwa stymulatory-kapsułki” o wielkości mniejszej niż bateria AAA. To około jednej dziesiątej wielkości tradycyjnego stymulatora serca. Po zaimplantowaniu i aktywacji stymulatory-kapsułki komunikują się ze sobą niskonapięciowymi impulsami, dzięki czemu możliwa jest nie tylko stała stymulacja serca, ale także jednoczesna właściwa synchronizacja między pracą prawego przedsionka i prawej komory serca pacjenta. W nowym systemie możliwa jest także stymulacja „na żądanie”. Te możliwości przekładają się na jeszcze skuteczniejszą terapię bradykardii i jeszcze lepszą jakość życia pacjenta po wdrożeniu terapii – tłumaczy dr hab. Mateusz Tajstra.

– Szacowany czas pracy baterii nowego systemu bezelektrodowego do stałej stymulacji serca jest porównywalny z urządzeniami tradycyjnymi, posiadającymi elektrody. Innowacyjne stymulatory serca zostały zaprojektowane tak, aby można je było usunąć, jeśli zmienią się potrzeby terapeutyczne pacjenta lub będzie on potrzebować wymiany urządzenia w przyszłości – zwraca uwagę dr Maciej Dyrbuś.

Zabiegi implantacji bezelektrodowego stymulatora serca przeprowadził zespół III Katedry i Kliniki Kardiologii SCCS w Zabrzu w składzie: dr hab. Mateusz Tajstra, lek. Anna Kurek, dr Maciej Dyrbuś oraz zespół techniczno-pielęgniarski: Mariola Perdian, Elżbieta Toma, Joanna Grzegorz. GOR