TV Zabrze

Leśna kąpiel nauczycieli

Rozpoznawali ślady zwierząt, uczyli się technik skupienia i obserwacji oraz możliwości wykorzystania natury jako przestrzeni edukacyjnej. W Lesie Murckowskim odbyły się w czerwcu wyjątkowe warsztaty dla nauczycieli w ramach Akademii Edukacji Klimatyczno-Środowiskowej dla Nauczycieli – projektu realizowanego przez Uniwersytet Śląski przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wśród uczestników nie zabrakło pedagogów z Zabrza.

Celem Akademii jest przygotowanie 80 nauczycieli z 20 szkół podstawowych do prowadzenia nowoczesnej edukacji klimatyczno-środowiskowej, odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata, takie jak kryzys klimatyczny czy zanikanie bioróżnorodności. Program obejmuje m.in. seminaria terenowe, zajęcia ekopsychologiczne oraz wykłady specjalistów z zakresu nauk przyrodniczych, społecznych i humanistycznych. 
Istotnym elementem przedsięwzięcia są również tzw. kąpiele leśne. To wywodząca się z Japonii praktyka świadomego, powolnego zanurzenia się w atmosferze lasu przy pomocy wszystkich zmysłów. Ma udokumentowany, pozytywny wpływ na zdrowie – wspiera profilaktykę, leczenie i rehabilitację. Jej skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi prowadzonymi w latach 90. XX wieku w Kraju Kwitnącej Wiśni. Korzyści płynące z kąpieli leśnych obejmują m.in. normalizację ciśnienia i tętna, poprawę odporności komórkowej, redukcję poziomu stresu, złości, depresji i lęku czy też zwiększenie koncentracji. 
Warsztaty mają pomóc w inspirowaniu dzieci i młodzieży do odkrywania natury i budowania z nią głębszej relacji.Odpowiednio przeszkoleni nauczyciele będą współtworzyć unikatową bazę materiałów dydaktycznych, w tym scenariusze lekcji dostosowane do podstawy programowej oraz lokalnych potrzeb szkół uczestniczących w pilotażu.
Spotkania w ramach Akademii zaplanowano do końca grudnia tego roku. Projekt realizowany jest przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jego dofinansowanie wyniosło 90,4 tys. zł.