TV Zabrze

Magia industrialnych przestrzeni 

Magia industrialnych przestrzeni 

Już po raz piętnasty postindustrialne atrakcje naszego regionu zaprezentowały się podczas Industriady, której tegoroczna edycja przypadła w Dniu Dziecka. W Zabrzu Święto Szlaku Zabytków Techniki zagościło w Kopalni Guido, Wieży Ciśnień, Szybie Maciej oraz Sztolni Królowa Luiza, gdzie odbył się finał imprezy.

Uczestnicy zabrzańskiej odsłony Industriady na pewno nie narzekali na nudę. Mogli wybierać nie tylko między różnorodnymi obiektami udostępnionymi zwiedzającym, ale też pomiędzy wydarzeniami, które złożyły się na program tegorocznego święta.

W Kopalni Guido można było zwiedzić z przewodnikiem najniżej położoną trasę turystyczną usytuowaną 320 metrów pod ziemią. W Wieży Ciśnień czekała wystawa Carboneum. W Sztolni Królowa Luiza było zobaczyć Podziemne Królestwo Maszyn. Przygotowano liczne zabawy i konkursy dla dzieci, a także warsztaty plastyczne, kreatywne i naukowe. 

- Jest super. Córka ma cztery latka i też bardzo jej się podoba. Polecam wszystkim. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca górników. Człowiek ma swoje wyobrażenia, ale dopiero jak się zjedzie na dół, przekonuje się, jak ciężka jest to praca. Jest rewelacyjnie, świetna inicjatywa. Dzieci są zachwycone. Trudno wyobrazić sobie lepszy Dzień Dziecka  

Finał tegorocznej Industriady zorganizowano w Sztolni Królowa Luiza. Były radosne animacje wykonane przez „Lufcik na korbkę” oraz gość specjalny – Pan Kleks. Czekał też koncert „Witajcie w naszej bajce”, podczas którego na scenie wystąpił Dawid Tyszkowski i gościnnie Mery Spolsky i Zalia. Mogliśmy usłyszeć piosenki zarówno z pierwszej, jak i nowej wersji filmu. Nie zabrakło też urodzinowego tortu. 

- Święto Szlaku Zabytków Techniki to jedna z wizytówek województwa śląskiego, dowód na to, że potrafimy przekuć nasze przemysłowe tradycje w atut i stworzyć miejsca tętniące życiem. Odkrywajmy naszą przemysłową przeszłość – podkreśla marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

- Serdecznie dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego, jak i pracownikom Muzeum Górnictwa Węglowego. Cieszę się, że Zabrze również wzięło udział w tym wydarzeniu, prezentując swoje dziedzictwo – mówi prezydentka Zabrza Agnieszka Rupniewska.

Industriada to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugi w Europie. Na przestrzeni 15 lat przyciągnął on ponad milion osób. GOR

15. edycja Industriady odbyła się w tym roku

400 wydarzeń znalazło się w jej programie

47 obiektów zaprosiło zwiedzających