Pamięci powstańców
Pamięci powstańców
Narodowy Dzień Powstań Śląskich obchodziliśmy 20 czerwca. Święto ustanowione zostało w 2022 r. dla upamiętnienia uczestników trzech zbrojnych zrywów z lat 1919-1921.
- Ten dzień przypomina nam o tym, jak wielką wartością jest niepodległa Polska i Śląsk w granicach naszej ojczyzny – mówił podczas uroczystości pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach Michał Kopański, II wicewojewoda śląski. - W dzisiejszym świecie, kiedy poddawani jesteśmy różnego rodzaju próbom, atakom hybrydowym na wschodniej granicy, pamięć o powstańcach przypomina nam, że bezpieczeństwo i niepodległość naszego kraju nie ma ceny. Pamiętajmy o tym każdego dnia – podkreślał wicewojewoda.
W program obchodów wpisał się uroczysty apel, który uświetniła asysta wojskowa wystawiona przez Trzynastą Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Orkiestrę Wojskową z Bytomia. Poczty sztandarowe wystawiła m.in. Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej oraz Śląski Oddział Straży Granicznej. Zwieńczeniem obchodów było złożenie kwiatów pod pomnikiem.
Narodowy Dzień Powstań Śląskich upamiętnia wysiłki walczących o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Trzy powstania śląskie z lat 1919-1921 stanowią jeden z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii odradzającego się po I wojnie światowej państwa polskiego, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski. Powstania zwróciły uwagę społeczności międzynarodowej na problem Śląska i dążenia mieszkającej tutaj ludności.
Święto przypada 20 czerwca. Właśnie tego dnia, w 1922 r., mieszkańcy entuzjastycznie powitali wkraczające do powiatu katowickiego wojska dowodzone przez generała Stanisława Szeptyckiego. GOR