TV Zabrze

Pamiętamy o historii

amiętamy o historii Miejskie uroczystości upamiętniające zbrojny zryw mieszkańców Górnego Śląska odbyły się 15 sierpnia w Kończycach.


Pamiętamy o historii

Miejskie uroczystości upamiętniające zbrojny zryw mieszkańców Górnego Śląska odbyły się 15 sierpnia w Kończycach. Tego dnia obchodziliśmy również rocznicę Cudu nad Wisłą oraz Święto Wojska Polskiego.

Sierpniowe obchody zostały zainaugurowane mszą odprawioną w kościele Bożego Ciała. Następnie pod Pomnikiem Poległych w Powstaniach Śląskich przedstawiciele zabrzańskiego samorządu oraz liczne delegacje złożyły kwiaty. 

- Dzielnice Pawłów, Kończyce i Makoszowy jako jedyne z obecnego Zabrza zostały po 1922 roku włączone do państwa polskiego – przypomina wiceprezydent Zabrza Przemysław Juroszek. - Pamięć o powstańcach jest tu najbardziej żywa – dodaje.

- My jako Ślązacy mamy najbardziej burzliwą przeszłość ze wszystkich regionów. Tym bardziej musimy pamiętać o tej przeszłości, o udziale Śląska i Ślązaków w walce o naszą niepodległość. Filarem harcerskiego wychowania jest patriotyzm, dlatego nie mogło nas zabraknąć w tym miejscu - podkreśla Maciej Panek, zastępca komendanta Hufca ZHP Zabrze.

Historia trzech powstań śląskich była wyjątkowo burzliwa. Pierwsze wybuchło 16 sierpnia 1919 r. i było sprzeciwem przeciw aresztowaniu śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej. Nie zakończyło się sukcesem, ale zwróciło uwagę innych krajów na sprawę Śląska. II Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., a jego tłem były przygotowania do plebiscytu, który odbył się w marcu 1921 r. Dopiero trzecie powstanie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., przesądziło o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska. GOR