Ruszyła budowa dziecięcego centrum hematologii
Symbolicznym wbiciem łopaty zainaugurowano budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
Ruszyła budowa dziecięcego centrum hematologii
Symbolicznym wbiciem łopaty zainaugurowano budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Ośrodek, który powstaje na terenie Szpitala Klinicznego nr 1, pierwszych pacjentów ma przyjąć w I kwartale 2026 roku.
Unikalne centrum kliniczne, dedykowane małym pacjentom onkologicznym i hematologicznym z województwa śląskiego oraz województw ościennych, pozwoli leczyć dzieci na najwyższym, światowym poziomie. Inwestycja w ogromnym stopniu wpłynie na poprawę profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych u dzieci. Zapewni również odpowiednie warunki dla rodziców przebywających z dziećmi w trakcie hospitalizacji.
- Diagnostyka i terapia nie będą już rozsiane na trzy różne ośrodki. W nowym budynku będzie to skomasowane – zwraca uwagę dr Dariusz Budziński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Budynek o powierzchni prawie 7,4 tysiąca metrów kwadratowych będzie miał jedną kondygnację podziemną, gdzie znajdą się pomieszczenia techniczne i szatnie, oraz sześć kondygnacji nadziemnych. Na parterze zaplanowano sterylizatornię, część dydaktyczną i rejestrację. Na pierwszym piętrze znajdą się laboratoria bakteriologiczne, genetyczne i analityczne. Pozostałe będą przeznaczone na oddziały.
- Skuteczność leczenia chorych dzieci już znajduje się na poziomie wyników placówek w Europie Zachodniej, ale ta inwestycja pozwoli nam się zrównać także pod względem nowoczesnej bazy klinicznej i wprowadzać innowacyjne terapie – podkreśla prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Budową ośrodka, w formule zaprojektuj i wybuduj, zajmuje się firma Warbud, która w Zabrzu ma już na koncie stworzenie Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Biskupicach. Prace mają potrwać do końca przyszłego roku. Pierwsi mali pacjenci będą mogli trafić do nowego budynku na początku 2026 r.
Sto milionów złotych na budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej przekazało w ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia. - Chcielibyśmy, żeby takie inicjatywy, szczególnie dotyczące dzieci i tak trudnych stanów i chorób, działy się jak najczęściej i żebyśmy tę infrastrukturę cały czas poprawiali. Mamy kadry, mamy sprzęt, mamy możliwości leczenia, natomiast infrastrukturalnie musimy się jeszcze podciągnąć i ta inwestycja jest dobrym przykładem, że zależy nam na tym, że będziemy to realizować – podkreślał podczas inauguracji budowy wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
Przypomnijmy, że to właśnie w Zabrzu ponad pół wieku temu powstał pierwszy na Śląsku Oddział Hematologii Dziecięcej. Po 15 latach utworzono Klinikę Pediatrii i Hematologii, a w 1998 r. powstała Katedra i Klinika Hematologii Dziecięcej i Chemioterapii. Obecnie Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu dysponuje 25 łóżkami. Miesięcznie hospitalizowanych jest około 90 pacjentów. Oddział prowadzi kompleksową diagnostykę i leczenie pacjentów z nowotworami krwi, układu chłonnego oraz guzami litymi. Inauguracja budowy Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej wpisała się w obchody Tygodnia Raka, organizowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. W jego programie znalazły się również warsztaty dla licealistów, webinary, projekcje filmów i organizowane dla mieszkańców badania. Celem przedsięwzięcia jest promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów.
GOR
Fot. Śląski uniwersytet medyczny