TV Zabrze

Wieści z ratusza

Rozpoczęcie oficjalnej procedury zmierzającej do wpisania zabrzańskich obiektów postindustrialnych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wyniki głosowań podczas sesji absolutoryjnej, wspieranie przez Zabrze inicjatyw promujących zdrowie i profilaktykę chorób niezakaźnych oraz ułatwienie mieszkańcom załatwiania spraw w Wydziale Komunikacji to najważniejsze wieści napływające w ostatnich tygodniach z zabrzańskiego ratusza.

ZABRZE NA DRODZE DO UNESCO!

To historyczny moment dla naszego miasta i całego regionu! Zabrze oficjalnie zawnioskowało o wpis naszego postindustrialnego kompleksu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO! - Razem z marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą, senator Haliną Biedą i dyrektorem Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomiejem Szewczykiem przekazaliśmy na ręce minister kultury i dziedzictwa narodowego wniosek o wpis „Historycznego Kompleksu Wydobycia Węgla Kamiennego w Zabrzu (XVIII–XX w.)” na Listę Informacyjną UNESCO – mówi pełniąca funkcję prezydenta Zabrza dr Ewa Weber.

W skład zespołu zabytków wchodzą: Kopalnia Królowa Luiza – jedna z najstarszych kopalni na Śląsku, Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna – najdłuższe górnicze wyrobisko tego typu w Europie, Kopalnia Guido – unikatowa trasa turystyczna z oryginalnym wyposażeniem.

W zeszłym roku Muzeum Górnictwa Węglowego, do którego należą te obiekty, odwiedziło blisko pół miliona turystów. Celem miasta jest osiągnięcie miliona odwiedzających rocznie. - Dzięki wpisaniu kompleksu na listę UNESCO, powinno rozwinąć się wszystko, co jest w Zabrzu, czyli między innymi gastronomia, będzie to też rozwój dla bazy hotelowej. Zależy nam na tym, żeby miasto piękniało – podkreśla dr Ewa Weber.

SPRAWNIEJ W WYDZIALE KOMUNIKACJI

Od 1 lipca zmieniają się zasady obsługi spraw realizowanych przez Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Nowa, hybrydowa forma obsługi ma usprawnić proces rejestracji pojazdów oraz wydawania dokumentów uprawniających do ich prowadzenia.

Od lipca obowiązywać będzie system łączący wcześniejsze umawianie wizyt online z możliwością osobistego stawienia się w urzędzie bez rezerwacji. Wizytę można umówić za pośrednictwem aplikacji Ustal Termin (www.ustaltermin.pl). Bez wcześniejszej rezerwacji obsługiwani będą mieszkańcy pilnie potrzebujący zarejestrować używane auto, osoby oczekujące na wydanie prawa jazdy, osoby, które kupiły auto w salonie lub sprowadziły je z zagranicy.

Należy jednak pamiętać, że pierwszeństwo mają osoby z umówionym terminem. Osoby bez rezerwacji będą obsługiwane w miarę możliwości czasowych pracowników sali obsługi.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciele używanych pojazdów są zobowiązani zarejestrować auto w ciągu 30 dni od daty zakupu. Wystarczy, że w tym czasie złożą wniosek o rejestrację, a komplet dokumentów dostarczą w dniu umówionej wizyty. Wkrótce w sali obsługi Wydziału Komunikacji zostanie uruchomiony biletomat, który uporządkuje kolejkę. Osoby bez rezerwacji terminu będą musiały pobrać bilet z numerem. Gdy liczba spraw przekroczy możliwości obsługi, biletomat przestanie wydawać bilety.Podmioty prowadzące działalność w zakresie obrotu pojazdami nadal muszą wcześniej umawiać wizyty przez aplikację. Zmiany mają na celu usprawnienie obsługi i lepsze dostosowanie się do potrzeb mieszkańców.

PROFILAKTYKA ZDROWIA

Zabrze angażuje się w działania na rzecz zdrowia publicznego. Nasz udział w międzynarodowej konferencji JA Prevent NCD w Katowicach to kolejny krok we wspieraniu inicjatyw promujących zdrowie i profilaktykę chorób niezakaźnych.Konferencja JA Prevent NCD, która odbywała się w dniach 17–18 czerwca, zgromadziła przedstawicieli wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Wśród poruszanych tematów znalazła się m.in. skuteczna współpraca w ramach projektu JA Prevent NCD, promocja wysokiej jakości badań na-ukowych oraz wdrażanie praktycznych działań w zakresie zdrowia publicznego.

- Ta konferencja to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i omówienia kluczowych kwestii dotyczących zdrowia publicznego w Polsce i Europie. Obecność Zabrza w gronie uczestników podkreśla silną pozycję miasta na mapie polskiej medycyny – podkreśla pełniąca funkcję prezydenta Zabrza dr Ewa Weber. 

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Słowenii oraz Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

SESJA ABSOLUTORYJNA

Radni udzielili wotum zaufania i absolutorium prezydentowi Zabrza za2024 rok - obejmuje on okres prezydentury Małgorzaty Mańki-Szulik (styczeń-kwiecień) i Agnieszki Rupniewskiej (maj-grudzień).

- Podczas czerwcowej sesji radni przyjęli również uchwały, które przedłożyłam. To między innymi uchwała o wprowadzeniu zmiany w programie wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej w Zabrzu w latach 2024-2026. Zmiana dotyczy zwiększenia wymiaru godzin osób zatrudnionych do pomocy przy opiece nad dziećmi i wykonywaniu prac gospodarczych w rodzinach zastępczych. Planowana jest również podwyżka wynagrodzeń dla rodzin zastępczych zawodowych, osób prowadzących rodzinne domy dziecka i pełniących funkcję pogotowia rodzinnego o 500 zł brutto. Projekt uchwały w tej sprawie został poddany konsultacjom społecznym – mówi pełniąca funkcję prezydenta miasta dr Ewa Weber. - Kolejna uchwała dotyczy przyjęcia apelu do ministra rozwoju i technologii w sprawie zmiany przepisów dotyczących planowania przestrzennego w odniesieniu do budownictwa mieszkaniowego. Dziękuję radnym za współpracę na rzecz naszego miasta - dodaje.