TV Zabrze

Za serce dla mieszkańców

Liderka zabrzańskich amazonek Magdalena Gburek, kardiolog Krzysztof Dyrbuś oraz Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to tegoroczni laureaci wyróżnień im. św. Kamila. Pamiątkowe statuetki zostały wręczone 20 lipca podczas gali w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego.

Na zdjęciu od lewej: wiceprezydent Zabrza Tomasz Olichwer, Magdalena Gburek, Krzysztof Dyrbuś, Henryk Mandrysz, przewodniczący RM Grzegorz Olejniczak i radny Sejmiku Województwa Śląskiego Adam Koczyk

Na zdjęciu od lewej: wiceprezydent Zabrza Tomasz Olichwer, Magdalena Gburek, Krzysztof Dyrbuś, Henryk 
Mandrysz, przewodniczący RM Grzegorz Olejniczak i radny Sejmiku Województwa Śląskiego Adam Koczyk


Za serce dla mieszkańców

Liderka zabrzańskich amazonek Magdalena Gburek, kardiolog Krzysztof Dyrbuś oraz Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to tegoroczni laureaci wyróżnień im. św. Kamila. Pamiątkowe statuetki zostały wręczone 20 lipca podczas gali w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego.

- Byłam bardzo wzruszona, ponieważ pierwsze wyróżnienia im. św. Kamila wręczane były właśnie w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego. Spotkanie założycielskie zabrzańskich amazonek odbyło się również tutaj – zwraca uwagę Urszula Potyka, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Zabrze i inicjatorka ustanowienie wyróżnień im. św. Kamila. - Chcieliśmy doceniać w ten sposób osoby, które działają na rzecz innych i sławią nasze miasto nie tylko w regionie, ale i na świecie. To uhonorowanie pracy na rzecz zabrzańskiej społeczności – dodaje.

W gronie tegorocznych laureatów znalazła się Magdalena Gburek. To przewodnicząca Stowarzyszenia Amazonek w Zabrzu. Od ponad 20 lat udziela wsparcia kobietom zmagającym się z nowotworem piersi. Aktywizuje pacjentki po mastektomii. Inicjuje akcje dotyczące samobadania piersi, współpracuje z poradniami i tworzy programy na rzecz kobiet po mastektomii.

Z medycyną związany jest także kolejny z laureatów. Dr hab. Krzysztof Dyrbuś jest kardiologiem pracującym w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Należy do międzynarodowej grupy ekspertów zajmujących się leczeniem miażdżycy.Aktywnie działa w Fundacji SCCS i bierze udział w akcjach prozdrowotnych na terenie miasta. 

W tym roku statuetka trafiła również do Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Kontynuuje ona tradycje zakładowej orkiestry kopalni „Makoszowy”. W swoim repertuarze, oprócz folkloru górniczego, ma utwory muzyki patriotycznej i religijnej, transkrypcje muzycznych tematów operowych, musicalowych oraz polskie i światowe standardy muzyki rozrywkowej. Wyróżnienie odebrał związany z orkiestrą od 1955 r. Henryk Mandrysz.

- Laureaci to wyjątkowe osoby, które zaznaczyły swoją obecność nie tylko na mapie Zabrza, ale i Polski – podkreśla Grzegorz Olejniczak, przewodniczący Rady Miasta Zabrze.

Wyróżnienie św. Kamila ustanowiono w 2001 r. Otrzymują je osoby i instytucje, które pracują na rzecz miasta, budują jego pozytywny wizerunek i zaangażowane są w działalność na rzecz jego mieszkańców. Wśród laureatów tej zaszczytnej nagrody znajdują się m.in. lekarze, naukowcy, społecznicy, a także przedstawicieli firm i organizacji społecznych, zabrzańskich instytucji, duchowieństwa, świata kultury i sportu. 

GOR